Integracja Strukturalna
(terapia Rolfing) to metoda pracy z ciałem bazująca na manipulacji powięzi oraz edukacji ruchowej, oparta na wieloletnich naukowych badaniach.

To dzieło życia dr Idy P. Rolf, jednej z pierwszych badaczek tkanki łącznej. Podstawą metody jest zrozumienie relacji naszego ciała do pola grawitacyjnego, w którym funkcjonujemy 24 h. Z biegiem lat naszego życia, nawyków ruchowych, rodzaju pracy, kontuzji i urazów, doświadczeń i emocji ciało sztywnieje. Powięź twardnieje i robi się mniej elastyczna, często wręcz sklejona z innymi warstwami, bardziej przeciążane miejsca (np. okolice stawów biodrowych podczas siedzenia) stają się skrócone i dochodzi coraz bardziej do dezorganizacji tkanki i zmiany sił naprężeń w niej działających.

Integracja Strukturalna ma na celu, poprzez wydłużenie i rozklejenie tkanki, zrównoważyć te napięcia, przywrócić łatwość poruszania się i nauczyć prawidłowych nawyków ruchowych. Za tym idzie obudzenie większej świadomości swojego ciała, polepszenie „czucia się” w nim i z nim a to prowadzi do lepszych relacji ze środowiskiem zewnętrznym.

Dr Rolf opracowała serię 10 sesji na bazie lat doświadczeń. Jest to proces reorganizacji wzajemnych połączeń trójwymiarowej sieci jaką jest właśnie powięź. Całe ciało od czubka głowy do podeszew stóp jest poddawane pracy, od tzw. powięzi powierzchownej do głębokiej. Sesja po sesji, warstwa po warstwie uwalniamy poszczególne segmenty ciała ustawiając je w lepszych relacjach ze sobą.






1

Dla każdego

Integracja Strukturalna jest dla każdego. To metoda, która jest indywidualna dla każdego z osobna. Sportowiec poczuje zmianę w zakresie ruchu, lepszą koordynację, będzie mógł wziąć większy oddech, jego ruchy staną się bardziej ekonomiczne co da organizmowi mniejsze zużycie energii, upora się z trwającą lata starą kontuzją. Ktoś, kto ma pracę siedzącą przed komputerem, poczuje, że gdy zmieni nieznacznie pozycję bioder lepiej będzie mu się oddychać i przestanie go boleć kark. Dziecko spędzające godziny w szkolnej ławce i noszące plecak na jednym ramieniu zacznie się prostować i zwracać większą uwagę jak chodzi. Ktoś obarczony dużym obciążeniem psychicznym zauważy jak zmieni się jego postawa i jaki wpływ będzie to miało na jego życie.

2

Przygoda!

Przygoda poznawania siebie przez 10 spotkań. Przed I sesją poświęcamy trochę czasu rozmowie o stanie zdrowia, ewentualnych operacjach, wypadkach, zażywanych lekach i historii osobistej, która może zawierać istotne informacje dla zmian strukturalnych w ciele. Sesje trwają ok. 60 min. Klient jest ubrany w bieliznę. Terapeuta zawsze ogląda postawę przed i po sesji. Mogą być robione zdjęcia dla porównania efektów, jeśli klient wyrazi na to chęć. Przerwa między sesjami jest indywidualna, ale ważne, by nie przekraczała 4 tygodni, zwykle jest to tydzień. Każda sesja ma swój cel i swoje terytorium. Ważne jest to, że metodą Integracji Strukturalnej wg Idy Rolf nie pracuje się NA pacjencie, tylko Z nim. Leżąc na stole jesteś angażowany w to co się dzieje z Twoim ciałem, proszony o konkretne, często bardzo delikatne ruchy. Oczywiście nie ma obowiązku wziąć udziału we wszystkich 10 sesjach, natomiast trzeba pamiętać, ze jest to proces. Proces, który ma początek, rozwinięcie i zakończenie. Efekty przychodzą w różnym czasie, czasem po każdej sesji, czasem dopiero po kilku pierwszych. Lecz utrzymują się i rozwijają długo po zakończeniu serii. Po pół roku zwykle można się umówić na 3 sesje korygujące, które utrwalają i podtrzymują proces układania się ciała.

3

Potencjał

Integrację Strukturalną to też różni od innych metod fizjoterapeutycznych czy osteopatycznych, że terapeuta IS nie myśli tylko i wyłącznie o naprawie czegoś, z czym bolącym zwykle, do niego przychodzimy. Doktor Rolf powiedziała: „nie jestem przede wszystkim zainteresowana łagodzeniem objawów fizycznych ani psychicznych.(…) Dużo bardziej mnie interesuje potencjał człowieka, a potencjał człowieka wykracza daleko poza uzyskanie zwykłej ulgi w objawach.” Niemniej, te objawy się zmniejszają bądź znikają, ale dzięki temu, że przywracana równowaga ciału prowadzi do uruchomienia jego samo leczenia. Gdy znika przyczyna powodująca ból, znika tez sam ból.

Gdzie

Warszawa Centrum:
ul. Orla 6b m. 8
oraz  Podkowa Leśna

© Copyright 2020-2023 Tamara Mieloch - All Rights Reserved
Zdjęcia: Karolina Krawczyk
Polityka Prywatności